Безпека в Інтернеті

Сьогодення диктує нові правила. Здобуття освіти з 2020 року стає в один асоціативний ряд з назвами онлайн-ресурсів. Адже здаємо вірші напам’ять через відео, яке вантажимо на YouTube, отримуємо домашнє завдання через групи у Viber чи Microsoft Teams, виконані конспекти поширюємо через Google Drive, а з однокласниками та колегами бачимося та спілкуємося виключно через мобільні додатки.

Але разом із цим з’явилися поняття кібербезпека, кіберзлочинці, секстинг, онлайн-грумінг тощо.

Закон України «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України» дає таке визначення: Закон України «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України» дає таке визначення: «кібернетична безпека (кібербезпека) – це стан захищеності життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства та держави в кіберпросторі; кібернетичний простір (кіберпростір) – це середовище, яке виникає в результаті функціонування на основі єдиних принципів і за загальними правилами інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем».

З 15 вересня в Україні розпочинає діяльність урядова консультаційна лінія з питань безпеки дітей в Інтернеті за телефоном 1545 (далі обрати 3).

Лінія створена з метою підвищення рівня обізнаності дітей, батьків та осіб, що їх замінюють, з питань попередження та реагування на ризики, з якими діти можуть зіткнутися в Інтернеті.

Довідково: з січня 2020 року в Україні вперше запрацювала державна гаряча лінія для осіб, які постраждали від торгівлі людьми, домашнього насильства, насильства за ознакою статі, насильства стосовно дітей. Визначено короткий телефонний номер – 1547.

Як захистити свою сторінку від кіберзлочинців?

По-перше, не слід публічно вказувати в соцмережах особисту інформацію – адресу, мобільний телефон, номер школи, назву гуртка, який ти відвідуєш. Те ж саме стосується і геолокацій – обережно проставляй їх на фото, намагаючись не викривати конкретних місць, де ти часто буваєш, адже злочинці можуть використати ці дані для переслідувань.
По-друге, не відкривай свої сторінки в соцмережах для усіх користувачів – обмеж доступ тільки для друзів. Намагайся не додавати у друзі людей, яких не знаєш офлайн. Не відповідай на заявки у друзі та повідомлення, які видаються тобі підозрілими.
По-третє, слідкуй за тим, аби не зберігати паролі до своїх сторінок на гаджетах спільного користування (наприклад, у бібліотеці чи школі). Не залишай на них свої сторінки відкритими. рекомендуємо не робити цього навіть на власних гаджетах, адже їх можуть вкрасти чи загубити.
Поради для здобувачів освіти

1. Нікому не давати особисту інформацію: домашню адресу, номер домашнього телефону, робочу адресу батьків, їхній номер телефону, назву й адресу школи, свої логіни та паролі.

2. Якщо знайдете інформацію, що турбує вас, негайно сповістіть про це батьків.

3. Ніколи не погоджуватися на зустріч з людиною, з якою ви познайомилися в Інтернеті. Якщо все ж таки це необхідно, то спочатку потрібно спитати дозволу батьків, а зустріч повинна відбутися в громадському місці або в присутності батьків.

4. Не відповідати на невиховані й грубі листи та повідомлення. Якщо продовжите отримувати їх — сповістіть про це батьків, нехай вони зв’яжуться з компанією, що надає послуги Інтернету.

5. Розробити з батьками правила користування Інтернетом. Особливо домовитися з ними про прийнятний час роботи в Інтернеті і сайти, до яких ви збираєтесь заходити.

6. Не робити протизаконних вчинків в Інтернеті.

7. Не шкодити і не заважати іншим користувачам.

 

Для того, щоб захистити свій онлайн-простір та уникнути небажаної взаємодії, наприклад, з незнайомцями, які поширюють спам чи наполегливо додаються у “друзі”, команда #stop_sexтинг створила “Топ-10 правил безпечного Інтернету”.

Читай, зберігай, використовуй та поділись з тим, про кого піклуєшся!

Матеріали та більше інформації https://stop-sexting.in.ua/

 

 

Джерела інформації: Міністерство соціальної політики України

Закон України «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України»

https://stop-sexting.in.ua/